Drewno w domu – jaki styl aranżacji?

Data dodania: 28.04.2016


Każdy właściciel domu wie, że urządzanie wnętrz stanowi nie lada wyzwanie. Aby przez długie lata cieszyć się komfortowymi i pięknie zaaranżowanymi pomieszczeniami należy włożyć w cały proces niemało wysiłku. Dobrym początkiem jest jakaś koncepcja, myśl przewodnia czy idea, zgodnie z którą właściciel będzie komponował kolejne elementy swojego domu. Takim tematem przewodnim może być drewno i co ciekawe, można go wykorzystać praktycznie w każdej stylistyce wnętrzarskiej – przyjrzyjmy się 3 niezwykle popularnym stylom: klasycznemu, skandynawskiemu i kolonialnemu.

Styl klasyczny

Klasyka i tradycja we wnętrzach wciąż doskonale się sprawdza w polskich warunkach mieszkaniowych. Jak najtrafniej oddać istotę tego stylu? Od wejścia wnętrze powinno sprawiać wrażenie przestrzeni wytwornej, ale nie na tyle, aby onieśmielała. Niezbędne jest zachowanie odpowiednich proporcji między elementami stylizowanymi nawet na pałacowe, a bardziej minimalistycznymi, prostymi detalami.

W kwestii mebli warto postawić na większość wyposażenia w bezpretensjonalnym, konwencjonalnym stylu i uzupełnić je pojedynczymi drobiazgami, które nadadzą całości wnętrza charakteru. Przykładem może być nieco ekstrawagancki, ale elegancki fotel czy detale meblarskie, takie jak ozdobne gałki czy uchwyty.

Wnętrza klasyczne bardzo lubią się z niezbyt wymyślnymi materiałami budowlanymi, w kwestii drewna warto zatem postawić na bezpieczne rozwiązania, takie jak podłogi czy schody wykonane z gatunków drzew europejskich, w ciepłych tonacjach, takich jak dąb czy buk.

Styl skandynawski

Ze względu na klimat w Polsce i to, że przez większość roku nie mamy szczęścia ani dostępu do słonecznej aury, a za dnia dość szybko robi się ciemno styl skandynawski znajduje coraz to nowych zwolenników. Bo za jego znak rozpoznawczy można śmiało przyjąć właśnie takie cechy jak jasność, biel, prostota i lekkość.

Najprostszą drogą do nadania wnętrzom charakteru skandynawskiego jest sięgnięcie po dekoracje i dodatki wyposażenia. Doskonale sprawdzą się proste lampy, tkaniny w ciekawych, ale prostych wzorach, świece, lampiony czy proste wazony.

Prostota formy powinna się przejawiać w drewnianych elementach wystroju wnętrz. Klasyczna odsłona stylu skandynawskiego zakłada przeważający udział bieli w urządzanej przestrzeni. Ale równie dobrze powinny się sprawdzić gatunki drewna o jasnej barwie i w chłodnej tonacji, takie jak sosna czy klon. Jeśli planujemy jedynie remont domu czy mieszkania można pomyśleć o renowacji posiadanych mebli i przemalowaniu ich na kolor biały. Jednak takie rozwiązanie, aby w efekcie wpisywało się w stylistykę skandynawską musi być zastosowane na meblach prostych, bez zbędnych zdobień.

Styl kolonialny

W przypadku wnętrz urządzonych w stylistyce nawiązującej do czasów kolonialnych nie ma mowy o dominacji jakiegokolwiek innego materiału niż właśnie drewno. Obok stylu rustykalnego jest to jedna z tych form aranżacji wnętrz, która w ogromnej mierze czerpie z wszechstronnego charakteru elementów drewnianych. Inspiracje stylu kolonialnego swoje początki mają w XIX wieku, kiedy Brytyjczycy zarządzali ogromnymi terenami podległych sobie kolonii. Właśnie dlatego fundamentem wnętrz w tej estetyce jest nawiązanie do wpływów innych kultur i nadania nieco egzotycznego charakteru pomieszczeniom.

Jeśli chodzi o rodzaj drewna, we wnętrzach kolonialnych, zgodnie z logiką, powinny się pojawić odmiany, które naturalnie występują w odległych miejscach na mapie świata. Zatem jest to najlepsza okazja, aby zaadaptować we wnętrzu takie elementy jak podłogi, schody czy meble wykonane z drewna egzotycznego. Do najtwardszych odmian o ciekawej barwie i strukturze należy wymienić między innymi takie drzewa jak: jatoba, merbau czy sapeli.

Niezależnie od stylu, w jakim planujemy urządzić dom czy wyremontować mieszkanie, warto postawić na dobre jakościowo drewno i wybrać specjalistę, który doskonale zna się na obróbce tego cennego i pięknego surowca.


Zobacz też: wycenaschodow.pl/