Drewno we wnętrzach

Data dodania: 28.04.2016


Drewno jako materiał budowlany i wykończeniowy jest powszechnie stosowane w domach, wnętrzach publicznych czy biurowych. Trudno nie docenić rozległych możliwości zastosowania tego materiału – od podłóg, ścian, schodów, na meblach i dekoracjach kończąc, od pokoju dziennego po sypialnię, na zewnątrz i w środku domu… Co trzeba wiedzieć o drewnie, aby najlepiej wykorzystać jego możliwości?

Właściwości fizyczne

Jako że niewiele osób zna się i fachowo zajmuje tematyką budownictwa zazwyczaj pierwsze wrażenie dotyczące danego gatunku drewna robi na klientach jego wygląd. Pod tym względem wyróżnia się takie cechy jak barwa czy połysk – przyjmuje się, że drewno pochodzące z Europy ma zwykle dość stonowane, neutralne odcienie, od jasnożółtego na brązowym kolorze kończąc. Drewna z innych kontynentów są zazwyczaj bardziej nasycone i przybierają odcienie od mocno nasyconych czerwieni po ciemne brązy, czasami z domieszką jasnobrązowego połysku. Połysk natomiast związany jest w twardością drewna i gładkością jego powierzchni. Kolejna cecha warta uwagi to higroskopijność, czyli skłonność danej odmiany drewna do wchłaniania wilgoci z powietrza – jeśli zależy nam na tym, żeby drewniane elementy w domu warto dodatkowo zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem wilgoci. Drewno posiada także charakterystyczny zapach, który pochodzi z żywic i olejków eterycznych naturalnie występujących w drewnie, jednak z upływem czasu lub wskutek obróbki i konserwacji materiału zapach ten ulatnia się i nie jest wyczuwalny.

Właściwości mechaniczne

Przy wyborze takich elementów jak schody czy podłogi niezwykle ważna jest odporność drewna na działanie czynników zewnętrznych i wytrzymałość względem uszkodzeń chemicznych czy mechanicznych. O tym jak odporny jest dany gatunek drewna mówią takie właściwości jak twardość i ścieralność. Twardość drewna mierzy się tak zwaną metodą Janki, poprzez doprowadzenie surowca do wilgotności na poziomie 15% i wtłoczeniu w niego stalowej kulki o średnicy około 11 mm. Wśród europejskich drzew najtwardsze są takie gatunki jak dąb, jesion czy buk, natomiast w grupie drzew egzotycznych najtwardsze to jatoba czy doussie.

Drewno jako materiał budowlany

Drewno ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, architekturze i urządzaniu wnętrz. Na etapie budowy najbardziej powszechne zastosowanie to wykorzystanie surowca drewnianego do produkcji drzwi zewnętrznych, wewnętrznych oraz różnego rodzaju produktów konstrukcyjnych, takich jak złącza ciesielskie, łaty czy krokwie. Kiedy przychodzi czas na realizację koncepcji wykończenia wnętrz i ich aranżacji, drewno zaczyna grać pierwsze skrzypce. Oczywiście trudno wyobrazić sobie urządzenie domu bez drewnianych mebli, podłóg, blatów czy efektownych drewnianych schodów w przypadku domów i mieszkań wielopoziomowych. Drewno przydaje się także przy urządzaniu przestrzeni w ogrodzie: od drewnianych domków, płotów, aż na podestach tarasowych kończąc.

Gdzie wykorzystuje się drewno

Szybciej byłoby udzielić odpowiedzi na pytanie: gdzie nie wykorzystuje się drewna, ponieważ jest to materiał na tyle uniwersalny, że zastosowanie znajduje w większości pomieszczeń i powierzchni zarówno w domach prywatnych, jak i różnego rodzaju budynkach użyteczności publicznej. Dzięki ogromnemu wyborowi jeśli chodzi o ilość gatunków i odmian drewna każdy może znaleźć odpowiednie dla siebie drewno, które pod względem barwy, struktury i wytrzymałości doskonale uzupełni wnętrze i nada ciepłego, ale nowoczesnego charakteru.


Polecamy usługi: wycenaschodow.pl