Pielęgnacja i konserwacja drewna

Data dodania: 26.07.2016


W kontekście schodów samonośnych drewnianych nie brakuje głosów sceptyków, którzy wskazują na nietrwały charakter drewna, który nie zapewni wieloletniej eksploatacji schodów. Oczywiście w porównaniu z betonem trudno mówić, żeby drewno wykazywało większą trwałość i odporność na zniszczenia, jednak odpowiednio wykonane schody drewniane również mogą służyć przez długie lata. Wystarczy tylko zadbać o ich pielęgnację i konserwację.

Zabezpieczenie przy produkcji

Pierwszym krokiem do tego, aby drewniane schody jak najdłużej były w dobrym stanie jest odpowiednie zabezpieczenie surowca przy produkcji. Firmy, które zajmują się projektowaniem i wykonaniem schodów na wymiar, takie jak wycenaschodow.pl oferują zazwyczaj różnego rodzaju metody wykończenia drewna. Zaczynając od szlifowania elementów konstrukcji, przez nałożenie ochronnej warstwy lakieru, bejcy lub olejowanie, aż po malowanie schodów specjalną farbą.

To właśnie etap produkcji, wybór odpowiedniej odmiany i prawidłowe wykończenie drewna będą decydowały w znacznej mierze o tym, jak drewniane schody będą się prezentowały za kilka lat. Specjaliści zajmujący się produkcją schodów z wycenaschodow.pl podkreślają, że dobry produkt musi powstać z najlepszej jakości surowca, dlatego tak ważna jest współpraca z zaufanymi dostawcami i tartakami.

Konserwacja we własnym zakresie

Jednak po jakimś czasie warstwa zabezpieczenia na drewnie naturalnie ulega ścieraniu. Wtedy warto wziąć sprawy w swoje ręce, bo przy odrobinie poświęconego czasu można przedłużyć żywotność drewnianych schodów nawet dwukrotnie. Warto uzyskać informacje odnośnie zalecanych sposobów konserwacji od specjalistów, którzy zajmą się produkcją schodów na zamówienie (wycenaschodow.pl). Wśród dostępnych środków są między innymi oleje, które wnikają w głąb drewna, bejce, które pomogą delikatnie zmienić odcień drewna oraz lakiery, dzięki którym drewno jest pokryte powłoką chroniącą je przed zniszczeniami.

Umiejętne czyszczenie drewna

Oprócz systematycznych zabiegów konserwacji, bardzo ważna jest także pielęgnacja na co dzień. Żelazną zasadą jest unikanie zbyt dużej ilości wody przy myciu schodów, która może nie tylko naruszyć ochronną warstwę lakieru, ale wniknąć głębiej w strukturę drewna. Podobnie może się skończyć kontakt drewna z silnie żrącymi środkami chemicznymi. Najlepiej wybierać środki czyszczące przeznaczone do pielęgnacji drewna, których należy używać zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu ochronimy drewniane schody przed szybkim niszczeniem.