Schody drewniane, czy żelbetowe – które wybrać?

Data dodania: 03.11.2017


Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że schody są jedną z kosztowniejszych inwestycji podczas budowy nowego domu. Właśnie dlatego, przed ostatecznym wyborem, warto dokładnie przemyśleć kwestię najlepszego doboru schodów oraz poznać możliwości, jakie w chwili obecnej może zaoferować nam rynek. Doświadczony producent schodów z pewnością chętnie doradzi Ci, jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania oraz koszt, jaki niesie za sobą projektowanie schodów.

Winter Holztechnik

Istnieją obecnie dwa sprawdzone sposoby łączenia kondygnacji, są to: wykonanie schodów z materiału żelbetonowego lub zamówienie schodów drewnianych. Niewątpliwym plusem wyboru pierwszego z proponowanych rozwiązań jest fakt, że schody mogą być użytkowane już w trakcie budowy domu. Zdecydowanie ułatwia i usprawnia to pracę, ponieważ wykonanie ich w stanie surowym, daje możliwość wejścia po nich na wyższe piętro. Koszt budowy takich schodów nie jest bardzo wysoki, a wykończyć możemy je praktycznie każdym rodzajem materiału. Jeśli zaś chodzi o schody drewniane – wyróżniają się one z pewnością możliwością wyboru dowolnego kształtu i naprawdę szybkim montażem, który zajmuje maksymalnie dwa dni robocze, a zaraz po nim możemy śmiało korzystać z nowych schodów.  

Schody na wymiar

Poznałeś już podstawowe aspekty dwóch rodzajów schodów – czujesz się zagubiony? Nie martw się, pomożemy Ci w decyzji!

Schody drewniane

Schody drewniane stawiają na samonośną konstrukcję, która nie wymaga dodatkowego nakładu pracy. Producent schodów najczęściej wykonuje je na zamówienie – schody na wymiar są ostatnimi czasy niezwykle popularne, dlatego warto skontaktować się z nim dużo wcześniej. Możesz również zakupić model schodów, który już istnieje i widnieje w katalogu producenta, jednak dopasowanie go do Twojego wnętrza może być problematyczne, dlatego będziemy rekomendować wybór schodów robionych na specjalne zamówienie. Gotowe schody są modułowo przywożone na teren budowy domu i kolejno montowane w całość. Dzięki temu rozwiązaniu, mamy możliwość montażu schodów w dowolnym momencie budowy domu – nawet po jej zakończeniu! Schody drewniane na wymiar to bardzo dobra alternatywa do schodów żelbetowych, które wymagają dodatkowych wyliczeń konstrukcyjnych. Również, jeśli planujesz montaż schodów kręconych – drewno będzie dla nich idealnym materiałem.

Domy Kołobrzeg

Bezpieczeństwo schodów

Przyjmuje się, że schody żelbetowe są bardziej bezpieczne niż te wykonane z drewna, jednak w małych domach są one zupełnie niepraktyczne. Możemy łatwo zabezpieczyć się przed upadkiem ze schodów drewnianych, dzięki zaimpregnowaniu ich specjalnym środkiem antypoślizgowym lub zamontowaniu specjalnych nakładek.

Produkcja schodów