Schody na wymiar – dowiedz się, jak zamówić te najlepsze!

Data dodania: 02.03.2018


Kiedy jesteś na etapie planów budowy domu piętrowego, na pewno myślałeś już o tym, jak wybrać nowoczesne schody drewniane. Przede wszystkim musisz wiedzieć o tym, że tutaj nie ma miejsca na improwizacja – profesjonalny producent schodów będzie wyborem kosztowniejszym, ale na pewno zyskasz dzięki temu gwarancje jakości schodów. Jeżeli zatem decyzja o wyborze schodów już zapadła, poszukaj odpowiedniej firmy, która zajmie się ich wykonaniem. To może być zarówno niewielki zakład stolarski, jak i przedsiębiorstwo wytwarzające schody – wybór zależy od ciebie i twoich możliwości. Producent schodów dokona odpowiednich wymiarów, a także przeprowadzi wywiad z domownikami, na podstawie którego będzie w stanie określić ich preferencje co do produktu. Następnie wykona on schody na wymiar, które będą trwałe i dodatkowo estetyczne.

Możesz również wybrać schody drewniane, które bazują na gotowym projekcie – są to tak zwane schody modułowe, które charakteryzują się dużo prostszym montażem. Są one złożone z powtarzalnych elementów, które łatwo jest dopasować do powierzchni, jaką dysponujemy. To bardzo uniwersalne rozwiązanie, które ostatnimi czasy szczególnie zyskuje na popularności wśród osób, które planują budowę domu z piętrem.

Martwisz się skomplikowanym montażem schodów? To nie problem – profesjonalny producent schodów weźmie to zadanie na swoje barki. Projekt indywidualny schodów to równie częsty wybór, a montaż zawsze będzie odbywał się z udziałem fachowców, którzy posiadają nie tylko wiedzę, ale również doświadczenie w wykonywaniu tego typu prac. Pamiętaj również o doborze odpowiedniego materiału, czyli rodzaju drewna. Określony gatunek drewna może mieć wpływ na cenę – warto jednak zainwestować, aby schody były trwałe i prezentowały się naprawdę dobrze. Warto postawić na wybór takiego drewna, jak bukowe, dębowe czy sosnowe. Równie dobrze możesz wybrać drewno egzotyczne – to dobry wybór dla schodów kręconych. Niestety – ten typ drewna nie pochodzi z naszych okolic, dlatego jego cena będzie wyższa.

Jakie są poszczególne etapy realizacji takiego projektu, jak schody na wymiar? Przede wszystkim należy dobrze wymierzyć wnętrze, aby odpowiednio dopasować schody drewniane do powierzchni, jaką dysponujemy. Następnie czas na dobór materiału roboczego, z którego schody zostaną wykonane. Później otrzymamy od producenta wycenę projektu, a następnie przyjdzie czas na montaż. Każdy indywidualny projekt wymaga więcej czasu realizacji – miej to na uwadze. Jeśli zależy ci na czasie – wybierz raczej schody modułowe, a czas ich przygotowanie się zmniejszy.
Schody w dzisiejszych czasach najczęściej pojawiają się w salonie – na otwartej przestrzeni – lub też w holu. Klatki schodowe są wybierane coraz rzadziej, ponieważ zabierają zbyt dużo wolnego miejsca. Pamiętaj, że projekt schodów musi być zgodny z wymogami formalnymi odnośnie przepisów budowlanych, które jasno określają ich odpowiednie parametry.