Wady i zalety drewna na betonie

Data dodania: 30.12.2016


Schody drewniane to przepiękna ozdoba domu, mebel służący wszystkim domownikom. Wykonane z kamienia lub płytek zapewnią zupełnie inny efekt, który raczej nie będzie kojarzył się z przytulnym ogniskiem domowym, a wyszukanym designem. Czy ciepłą, piękną konstrukcję są w stanie zapewnić tylko schody drewniane? Jakie są wady i zalety drewna na betonie?

Schody wykonane z betonu odznaczają się największą solidnością. Posiadają własne fundamenty, dzięki którym mamy pewność, że przetrwają co najmniej tak długo, jak sam dom. Ich budowa zaczyna się już podczas budowy budynku, w którym mają stanąć – inna opcja niestety nie wchodzi w grę. Oznacza to, że na model należy się zdecydować zanim rozpoczną się prace wykończeniowe wewnątrz domu. Ma to swoje plusy i minusy: musimy mieć już gotową wizję wnętrza, kiedy zaczynamy budowę domu, ale jednocześnie ułatwia to nam poruszanie się pomiędzy kondygnacjami od samego początku.

Do ich niewątpliwych zalet należy zwarta konstrukcja, która może sprawiać wrażenie ciężkiej, ale tylko do momentu wykończenia. Natomiast dzięki takiej postaci temu uzyskujemy schody, które będą nie do zdarcia. Są ognioodporne, dlatego można się po nich bezpiecznie poruszać podczas pożaru. Ponadto pozbawione są ruchomych elementów, więc z upływem czasu nie będą skrzypieć, jak to jest w przypadku schodów w całości wykonanych z drewna. To najbezpieczniejszy model schodów, jaki występuje na rynku.

Trzeba wiedzieć, że takie schody zajmują dużo miejsca – znacznie więcej, niż te z konstrukcją samonośną (zobacz: schody drewniane Szczecin). Jednak miłośnicy praktycznych rozwiązań mają tutaj szerokie pole do popisu: można umieścić pod schodami dodatkowe pomieszczenie, wykorzystać je na biblioteczkę lub schowki.

Schody betonowe to konstrukcja, której nie trzeba konserwować. W przypadku schodów samonośnych wykonanych z drewna, trzeba je regularnie pielęgnować. Jeśli chodzi o schody betonowe, są one niezmienne przez lata. Dbać trzeba jedynie o okładzinę, co wymaga o wiele mniej zaangażowania i wysiłku. Ponadto, jeśli się zniszczy lub po prostu znudzi, można ją zerwać i zastąpić inną. Okładzina wykonana z drewnianych desek doskonale sprawdza się jako zamiennik schodów drewnianych. Montaż można wykonać samodzielnie, jednak polecamy zlecić to fachowcowi. Profesjonalista zrobi to w taki sposób, że z zewnątrz nikt nie będzie w stanie zauważyć, że schody zostały jedynie pokryte drewnem. Dostępne na rynku nowoczesne usługi CNC zapewniają idealną obróbkę drewna, co do milimetra, dlatego nie musimy się martwić o dopasowanie.